Děti úplňku spouštějí prodej uměleckého charitativního kalendáře Labyrint světa a ráj srdce na podporu bydlení lidí s autismem 

Praha, 20. 9. 2022 – U příležitosti 400. výročí vydání Komenského nejznámějšího rukopisu Labyrint světa a ráj srdce, vydávají Děti úplňku společně s výtvarníkem a držitelem ceny Magnesia Litera Miroslavem Huptychem umělecký charitativní kalendář. Velkoformátový kalendář na roky 2023/2024 je završením mnohaleté Huptychovy umělecké fascinace Komenského dílem a jeho jednotlivé koláže lze složit v panoramatický obraz z výjevů Labyrintu a Ráje. Výtěžek z prodeje kalendáře je určen na výstavbu komunitního bydlení pro lidi s autismem a těžkým funkčním postižením ve Středočeském kraji. Prodej kalendáře začne 21. září na webu komensky400.cz.

Podle zástupců organizace Děti úplňku, která dlouhodobě podporuje lidi s těžkou poruchou autistického spektra a jejich blízké, žije v České republice tisíce takových lidí. „V Česku je kritický nedostatek sociálních služeb pro lidi s autismem a vyššími nároky na péči. Výtěžek z kalendáře proto částečně financuje výstavbu komunitního bydlení, kde klienti budou moci prožít důstojný život. Jsme moc rádi, že díky Mirkovi Huptychovi můžeme propojovat umění, potřeby lidí s autismem i veřejnost, která si domů může pořídit umělecké dílo a přitom podpořit dobrou věc,“ říká Veronika Žáčková, výkonná ředitelka Dětí úplňku. Výstavbu bydlení pro lidi s autismem nedaleko Prahy spolek připravuje s organizací NAUTIS.

Miroslav Huptych má k oblasti duševního zdraví blízko díky zkušenostem s prací zdravotního bratra, terapeuta v krizovém centru či v léčebně pro drogově závislé. Podpořit svým dílem lidi s autismem tak pro něj bylo přirozené rozhodnutí. „Moji přátelé vychovávají dceru s autismem, takže vím, jak obtížná ta péče je a jak málo existuje podpůrných služeb. A tak mě napadlo, že bych mohl svým dílem přispět k tomu, aby se to zlepšilo,” vysvětluje výtvarník a autor kalendáře Miroslav Huptych. 

Dílem Jana Amose Komenského se Miroslav Huptych zabývá už dvě dekády a považuje jej za literární skvost, v němž se skrývá řada užitečných poselství i pro dnešní dobu. Na motivy Labyrintu světa a ráje srdce vydal už několik kalendářů, tím aktuálním chce tuto svou tvůrčí éru završit. „Výtvarná práce na Labyrintu se sešla s mým onemocněním rakovinou před osmi lety. Uvědomil jsem si s plnou naléhavostí svou smrtelnost. Práce na Labyrintu pro mě byla arteterapií,“ odkrývá Huptych pozadí vzniku kalendářů. 

Kmotrou kalendáře se stala Martha Issová, která se ve svém posledním filmu Buko vcítila do role ženy s poruchou autistického spektra, druhým kmotrem je teolog a kněz Tomáš Halík, který je znalcem a milovníkem díla J. A. Komenského.

Kalendář nabízí 24 velkoformátových ilustrací na dva roky, z nichž lze sestavit panoramatický nástěnný obraz. Obsahuje také 8 stran citátů z knihy Labyrint světa a ráj srdce v češtině a angličtině. Společně s prémiovou gramáží 350g/m² a vysokou kvalitou tisku se tak jedná o ideální dárek pro milovníky historie, umění a díky anglickému překladu i v zahraničí. Kromě kalendáře půjde do dražby i panoramatický obraz tištěný na plátno.

V rámci spuštění prodeje kalendáře se na podzim konají i doprovodné akce. První z nich, křest kalendáře, se koná 5. října od 19.00 hod. v Kasárnách Karlín. V rámci večera proběhne společně s prodejem kalendáře také autogramiáda s autorem. 8. listopadu se v pražské Městské knihovně odehraje diskusní večer o aktuálnosti Komenského myšlenek v dnešní době, kterého se kromě autora zúčastní i teolog a kněz Tomáš Halík, spisovatel Pavel Kosatík, historik Jan Kumpera a historička Markéta Pánková.

Děti úplňku je organizace sdružující rodiče a další rodinné příslušníky dětí s poruchou autistického spektra. Usilují o zlepšení kvality a dostupnosti sociálních služeb, protože jejich absenci v českém prostředí vnímají jako obzvlášť palčivý problém. V České republice fungují mimojiné jako odborní garanti tzv. homesharingu, což je iniciativa, která umožňuje dětem s postižením strávit čas u hostitelské rodiny či jednotlivce a odlehčit tak v péči rodičům. Více na www.detiuplnku.cz.